Έκθεση Πεπραγμένων 1ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014, ημέρα αφιερωμένη στον σχολικό αθλητισμό, έλαβαν χώρα στο σχολείο μας διάφορες δράσεις με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι». Τη διοργάνωση της ημέρας και τον συντονισμό όλων των επιμέρους δράσεων ανέλαβε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής Κουφάκης Νικόλαος.

Αφού προηγήθηκε ενημέρωση στους μαθητές και στους καθηγητές από τον συντονιστή καθηγητή, πραγματοποιήθηκαν δύο προβολές. Η πρώτη είχε θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα και η δεύτερη, η οποία γυρίστηκε από τους ίδιους τους μαθητές του σχολείου στο πλαίσιο ενός προγράμματος που είχε υλοποιηθεί παλαιότερα από τις καθηγήτριες Αλατσάκη Ευανθία και Ουσαντζοπούλου Καλλιόπη, είχε θέμα τον ρατσισμό.

Επίσης πραγματοποιήθηκαν αγώνες πετοσφαίρισης, στους οποίους συμμετείχαν οι μαθητές του Γυμνασίου καθώς και μια εικαστική δράση με θέμα τη διαφορετικότητα από τους μαθητές της κατεύθυνσης των εικαστικών, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας εικαστικών Τζάμπα Ιωάννας.

Στη συνέχεια οι μαθητές με ειδικότητα χορού παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς από όλη την Ελλάδα, και οι μαθητές του Λυκείου αγωνίστηκαν στο άθλημα της πετοσφαίρισης. Ταυτόχρονα πραγματο-ποιήθηκε βιωματική δράση για την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό από την φιλόλογο Σβάρνα Καλλιόπη.

Οι δράσεις ολοκληρώθηκαν περίπου στις 13:00 με τη χορωδία του σχολείου να τραγουδάει τραγούδια σχετικά με τη θεματική της ημέρας υπό τη διεύθυνση της καθηγήτριας μουσικής Φάσουρα Μαρίας.

Στις παραπάνω δράσεις έλαβε μέρος το σύνολο των μαθητών οι οποίοι πέρασαν μια δημιουργική μέρα με προβληματισμό, συζήτηση και παιχνίδι, αποκομίζοντας όλα τα οφέλη που μπορεί να προσφέρει μια τέτοια διοργάνωση.

Παπαδογιαννάκη ? Παυλάκου Αρετή

Tags:

Trackback from your site.