ΤΙ ΕΙΝΑΙ

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο ξεκίνησε να λειτουργεί από τη σχολική χρονιά 2004-2005 στις Γούρνες Πεδιάδος (πρώην Αμερικανική Βάση) και είναι ένα από τα τρία ομώνυμα σχολεία που λειτουργούν στην Ελλάδα.

Παρέχεται μεταφορά των μαθητών με λεωφορεία στις σχολικές εγκαταστάσεις, σίτιση εντός του χώρου του σχολείου και το ωράριο λειτουργίας του είναι:

• Δευτέρα με Παρασκευή 8.10 – 15.30

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο περιλαμβάνει τάξεις Γυμνασίου και Λυκείου. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασίζεται στις ώρες των μαθημάτων Γενικής Παιδείας για τα Γυμνάσια και Λύκεια όλης της χώρας και οι μαθητές του ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις και τους στόχους του εκπαιδευτικού προγράμματος των Γενικών Γυμνασίων και Ενιαίων Λυκείων.

Συμπληρωματικά, το Καλλιτεχνικό Σχολείο προσφέρει μέσα από το πρόγραμμα σπουδών του ώρες καλλιτεχνικών μαθημάτων των τριών ειδικοτήτων του :

• Θέατρο-Κινηματογράφος
  • Χορός (Κλασικός, Παραδοσιακός, Σύγχρονος)
  • Εικαστικά (Ζωγραφική, Γλυπτική, Χαρακτική)

Οι μαθητές εισάγονται στην Α? Γυμνασίου ύστερα από εξετάσεις στην ζωγραφική, τον χορό και την απαγγελία και μεταφέρονται καθημερινά στο σχολείο με λεωφορεία. Τα μαθήματα διαρκούν έως τις 15:30 και προσφέρεται σίτιση.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

• ? Να ενθαρρύνει και να στηρίξει το ενδιαφέρον των μαθητών για τις τέχνες.
  • ? Να καλλιεργήσει και να αναπτύξει τις ιδιαίτερες δεξιότητες των μαθητών.
  • ? Να δώσει τα απαραίτητα εφόδια στους μαθητές για περαιτέρω σπουδές σε Σχολές Καλών Τεχνών, Θεάτρου – Κινηματογράφου και Χορού, χωρίς παράλληλα να υστερούν σε γενική παιδεία, εάν τελικά επιλέξουν άλλον τομέα επιστημονικής και επαγγελματικής κατεύθυνσης.
  • ? Να προετοιμάσει τους μαθητές μέσα από τα ειδικά μαθήματα των κατευθύνσεων (γραμμικό σχέδιο, ελεύθερο σχέδιο), ώστε να επιτύχουν σε Πανεπιστημιακές Σχολές, όπως η Αρχιτεκτονική.
  • ? Να δώσει τη δυνατότητα, μέσα από την ποικιλομορφία των μαθημάτων (ορθοφωνία, Θεατρικό παιχνίδι, χορό) και με τις καινοτόμες εφαρμογές και καλές πρακτικές αξιοποίησης της Τέχνης στη διδασκαλία των μαθημάτων Γενικής Παιδείας, να χρησιμοποιήσει ο μαθητής την εμπειρία και τη γνώση που έχει αποκτήσει στις μετέπειτα ακαδημαϊκές του σπουδές σε Παιδαγωγικές και άλλες Πανεπιστημιακές Σχολές.
  • ? Γενικά, να βοηθήσει το νέο άνθρωπο να αναπτύξει ισότιμα την ψυχή και το πνεύμα του ώστε να αντιμετωπίσει με άνεση, επάρκεια και αισθητικό περιεχόμενο τη ζωή του.

ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Η επιλογή των μαθητών που θα φοιτήσουν στο Καλλιτεχνικό Σχολείο γίνεται στις εγκαταστάσεις του σχολείου τον μήνα Ιούνιο (τελευταίο δεκαήμερο), από την Επιτροπή Επιλογής που ορίζεται από την Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Κρήτη.

Κατά το χρονικό διάστημα 15 Μαΐου έως 15 Ιουνίου το σχολείο δέχεται αιτήσεις από τους ενδιαφερόμενους που επιθυμούν να συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής καθημερινά από τις 11:00 – 13:00.

Νομοθεσία

• Νέο ωρολόγιο – 4/4/2012