Παρουσίαση «Το Κοράκι» του Edgar Allan Poe

Στα πλαίσια του Φεστιβάλ Αγγλικής Γλώσσας που διοργανώνεται κάθε χρόνο στο Νομό Ηρακλείου, παρουσιάστηκε ένα απόσπασμα από το ποίημα ? Το Κοράκι? του Edgar Allan Poe στην Αίθουσα Ανδρόγεω τον Μάιο του 2013. Οχτώ μαθητές της Γ? Γυμνασίου συνεργάστηκαν με τις καθηγήτριες Αγγλικών (Γαλανάκη Δέσποινα, Ροδοπούλου Αικατερίνη) Θεάτρου (Σαρηγιαννίδου Σάνα) και Χορού (Πλουμίδου Ρενή) προκειμένου να αναπαραστήσουν χοροθεατρικά ένα κομμάτι αυτού του λογοτεχνικού έργου.

Αφορμή για αυτήν τη δουλειά ήταν η προσπάθεια μιας διαθεματικής προσέγγισης του Αγγλικού ποιήματος, που θα παρουσίαζε τον σκοτεινό λόγο του ποιητή μέσα από την κίνηση και τη δραματουργική αφήγηση. Αρχικά, στο μάθημα των Αγγλικών τα παιδιά διάβασαν ένα απόσπασμα του έργου, ανέλυσαν νοήματα και εικόνες και δούλεψαν την προφορά και τον τονισμό στους στίχους. Στη συνέχεια, στο μάθημα του θεάτρου, ένιωσαν την ατμόσφαιρα του έργου μέσα από βιωματικές ασκήσεις και αυτοσχεδιασμούς. Τέλος, μαζί με την καθηγήτρια χορού, οι μαθητές δούλεψαν το κομμάτι της κίνησης. Στις τελικές πρόβες συμμετείχαν όλες οι καθηγήτριες για την τελική επεξεργασία του έργου μαζί με τους μαθητές.