ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠ/ΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ? ΤΕΧΝΗ!» ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ, 23-26/04/15

Την Πέμπτη 23/04/15, 8 από τους μαθητές της Α? και Β? Λυκείου που συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Η Διαφορά μας Τέχνη!» μετέβησαν στη Θεσσαλονίκη, μαζί με 8 μαθητές του ΕΠΑΛ Αγίου Νικολάου και το διευθυντή τους Γ. Γιαννακάκη, προκειμένου να παρουσιάσουν στο 1ο ΓΕΛ Επανομής το πολιτιστικό πρόγραμμα της σύμπραξης των τριών σχολείων.

Η παρουσίαση του προγράμματος έγινε την Παρασκευή 24/04 στο θέατρο της Επανομής. Είχε προηγηθεί μικρή ξενάγηση στο σχολείο και γνωριμία με το Σύλλογο Διδασκόντων. Η εκδήλωση στέφθηκε από επιτυχία και ακούστηκαν επαινετικά σχόλια από μαθητές, συναδέλφους, εκπροσώπους φορέων της παιδείας και του Δήμου, καθώς και γονείς.

Το ίδιο απόγευμα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης στη Μονή Λαζαριστών, και ξενάγηση στην έκθεση της συλλογής Κωστάκη. Οι μαθητές κατενθουσιάστηκαν, ιδιαιτέρως δε με την έκθεση καθηγητών και φοιτητών της σχολής καλών τεχνών της πόλης.

Την επόμενη ημέρα έγινε περιήγηση στην πόλη με την πολιτιστική γραμμή 50 και ακολούθως βόλτα στα σημαντικότερα μνημεία της. Το ίδιο βράδυ οι μαθητές παρακολούθησαν την παράσταση ?Fake Time?.

Την Κυριακή έγινε η προγραμματισμένη επίσκεψη/ξενάγηση στο κτήμα Γεροβασιλείου και η μύηση στα μυστικά της αμπελουργίας και της οινοποιίας. Οι μαθητές έμειναν κατενθουσιασμένοι από τη φιλοξενία των εκπαιδευτικών και των μαθητών του 1ου ΓΕΛ Επανομής, από την επαφή με την πόλη και από την όλη εκπ/κή επίσκεψη.

Ελισάβετ Χρυσικοπούλου, ΠΕ02

Tags: