ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΑΝ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗ ΓΗ» ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΕΧΝΗΣ ΒΙΟΛΕΤΤΑ ΣΤΙΣ 16/03/15

Την Δευτέρα 16/03/15, 21 μαθητές/τριες της Γ Λυκείου παρακολούθησαν στο Θεατρικό Σταθμό Ηρακλείου την παράσταση που διοργάνωσε το Τμήμα Πολιτιστικών της Β/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου «Γυναίκες που γίναν ένα με τη γη» από την Εταιρεία Τέχνης Βιολέττα.

Η παράσταση στηριζόταν σε μαρτυρίες γυναικών της Ηπείρου για τη ζωή τους στα μέσα του 20ού αι., αντλώντας το θέμα της από το ομώνυμο βιβλίο της Γ. Σκοπούλη. Η προφορική ιστορία είναι ένας τομέας της ιστορίας που αρχίζει να ανθίζει στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια. Για το λόγο αυτό και καθώς η χρονική περίοδος που καλύπτουν οι μαρτυρίες διδάσκεται στη Γ Λυκείου, επιλέχθηκε η συγκεκριμένη τάξη.

Η παράσταση άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις στους μαθητές/τριες και στις συνοδούς καθηγήτριες. Με απέριττα σκηνικά συντελούνταν το πέρασμα από τον ένα χαρακτήρα στον άλλο. Με λιτή δραματοποιημένη αφήγηση και χαμηλόφωνη δραματική ερμηνεία ακούστηκαν οι φωνές αυτών των γυναικών και οι ιδιαίτερες ιστορίες τους. Ιδιαίτερα ευρηματική η ένταξη της προβολής στην παράσταση, η δε πρωτότυπη μουσική σύνθεση στήριζε το συγκινησιακό φορτίο που μετέδιδε η ηθοποιός.

Μια παράσταση χαμηλών τόνων που προσέγγισε το θέμα της με σεβασμό και ήθος, δείχνοντας πώς το θέατρο δε χρειάζεται χρήμα ή εντυπωσιασμό, το θέατρο χρειάζεται αγάπη, μεράκι, προσήλωση και έμπνευση.

Πέπη Λυκάκη, ΠΕ02
Ελισάβετ Χρυσικοπούλου, ΠΕ02