ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ» ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ARIMA PUPPET THEATER ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΟ ΚΣΗ ΣΤΙΣ 28/01/15

Την Τετάρτη 28/01/15, μετά από πρόσκληση του Συλλόγου Διδασκόντων του ΚΣΗ, δόθηκαν στο χώρο του σχολείου δύο παραστάσεις του έργου «Ερωτόκριτος» από την ομάδα Arima Puppet Theater.

Η επιλογή του έργου έγινε επειδή στη γ Γυμνασίου και στην Α Λυκείου διδάσκονται αποσπάσματα του έργου στο μάθημα της ΝΕ Λογοτεχνία. Επίσης, μέσα από την κατεύθυνση θεάτρου όλοι οι μαθητές έχουν έρθει σε επαφή με το συγκεκριμένο έργο. Η επιλογή του είδους έγινε καθώς η συγκεκριμένη παράσταση συνδυάζει μαριονέτες και θέατρο σκιών: πρόκειται για έναν συνδυασμό με τον οποίο δεν είναι ιδιαίτερα εξοικειωμένο το ευρύ κοινό και ταυτόχρονα αναδεικνύεται η ποικιλία των τρόπων δραματοποίησης ενός λογοτεχνικού έργου.

Οι εντυπώσεις που άφησε η παράσταση σε μαθητές και καθηγητές ήταν εξαιρετικές. Σχολιάστηκαν ιδιαίτερα θετικά η επιδεξιότητα του χειρισμού και του παιξίματος των μαριονετών, η καλαισθησία των εμπνευσμένων σκηνικών, η πετυχημένη μουσική επένδυση, η ευφυής σκηνοθεσία και η εναλλαγή λυρικών σκηνών και χιουμοριστικών στιγμιοτύπων. Ήταν ευφάνταστη η συνάντηση όλων σχεδόν των τεχνών (εικαστικά, θέατρο, μουσική) και το αποτέλεσμα ιδιαίτερα επιτυχημένο.

Ελισάβετ Χρυσικοπούλου, ΠΕ02
Μέλος της Καλλιτεχνικής Επιτροπής του ΚΣΗ