2ΗΜΕΡΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

Η Διεύθυνση του Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου, η Διεύθυνση του Καλλιτεχνικού Σχολείου Γέρακα και ο Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών Ι. Κανέλλος διοργανώνουν στρογγυλό Τραπέζι στον χώρο του Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου την Παρασκευή 20-3 και ώρα 11.30-12.30 με θέμα «Η αξιοποίηση της Τέχνης στην προσέγγιση και διδασκαλία των Μαθηματικών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση».

Πρώτη ημέρα

Η Αφίσα της εκδήλωσης

afisagiatinpoiisi

Δεύτερη ημέρα

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο Ηρακλείου και η Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Χερσονήσου συνδιοργανώνονν” Βραδιά Ποίησης με φιλοξενούμενο ποιητή τον Μανόλη Ξεξάκη, την συμμετοχή μαθητών τον Λυκείου τον Κ.Σ.Η. , τη Χορωδία Μαλίων και την Κρητική Συμφωνική Ορχήστρα Νέων με μαέστρο τον κ. Νίκο Αντωνακάκη.

Η Αφίσα της εκδήλωσης

afisagiatinpoiisi2

Πρόγραμμα της εκδήλωσης

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ
Α΄ ΜΕΡΟΣ
  • 1. Καλωσόρισμα στην εκδήλωση (Αρετή Παπαδογιαννάκη?Παυλάκου, Διευθύντρια Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου)
  • 2. Παρουσίαση διασχολικής συνεργασίας Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου με Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα (Αρετή Παπαδογιαννάκη?Παυλάκου και Πότα Κοταρίνου, Καθηγήτρια Μαθηματικών Καλλιτεχνικού Σχολείου Γέρακα)
Β΄ ΜΕΡΟΣ
  • 1. Εισήγηση για το θέμα: Επιστήμη στην Ποίηση (Αφροδίτη Κριτσωτάκη, Καθηγήτρια Φιλόλογος στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Ηρακλείου )
  • 2. Power Point για Επιστήμονες ? Ποιητές (Καλαθάκη Ράνια και Κρητικάκη Ιρίνα, μαθήτριες Β1 Λυκείου)
  • 3. Power Point: Αφορισμοί για την Επιστήμη στην Ποίηση (Νάντια Μουράντ, μαθήτρια Α1 Λυκείου)
  • 4. Παρουσίαση ποιημάτων / Κινησιολογική καθοδήγηση (Μαριάνθη Παλτόγλου, Καθηγήτρια Χορού στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Ηρακλείου)
Γ΄ΜΕΡΟΣ
  • 1. Καλωσόρισμα του ποιητή Μανόλη Ξεξάκη (Αρετή Παπαδογιαννάκη?Παυλάκου)
  • 2. Ηχογραφημένο βιογραφικό του ποιητή (Επιμέλεια: Αφροδίτη Κριτσωτάκη και Ζαχαρίας Κουρτικάκης, Yποδιευθυντής Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου)
  • 3. Παρουσίαση ποιημάτων (Επιμέλεια – δραματοποίηση: Αφροδίτη Κριτσωτάκη, Ζαχαρίας Κουρτικάκης)
  • 4. Ομιλία Μανόλη Ξεξάκη
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ
Β΄ ΜΕΡΟΣ:
  • 8. Μαραγκάκη Μάρα, Α1
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΗΜΟΥ
Α? ΜΕΡΟΣ
  • 1. Παρουσίαση εκδήλωσης για την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης (Αρετή Παπαδογιαννάκη?Παυλάκου, Διευθύντρια Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου)
  • 2. Παρουσίαση συνεργασίας Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου με Κοινωφελή Επιχείρηση Δήμου Χερσονήσου (Δέσποινα Πλευράκη, Πρόεδρος Κοινωφελούς Επιχείρησης Δήμου Χερσονήσου)
  • 3. Παρουσίαση του ποιητή Μανόλη Ξεξάκη (Αφροδίτη Κριτσωτάκη, Καθηγήτρια Φιλόλογος στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Ηρακλείου)
  • 4. Παρουσίαση ποιημάτων του Μανόλη Ξεξάκη δραματοποιημένων από μαθητές ? τριες του Λυκείου του Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου (Επιμέλεια: Αφροδίτη Κριτσωτάκη και Ζαχαρίας Κουρτικάκης, υποδιευθυντής Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου)
Β? ΜΕΡΟΣ
  • 1. Μελοποιημένη ποίηση από την Χορωδία Μαλίων με συνοδεία της Κρητικής Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων σε διεύθυνση του μαέστρου Νίκου Αντωνακάκη. Θα ακουστούν τα τραγούδια:
    i. Το θαλασσινό τριφύλλι, Ο. Ελύτης ? Λ. Κόκοτος
    ii. Μίλησε μου, Ν. Γκάτσος-Μ. Χατζιδάκις
    iii. Η μπαλάντα του Αντρίκου, Κ. Βάρναλης-Μ. Θεοδωράκης
    iv. Η Ξανθούλα, Δ.Σολωμός- Νικόλαος Χαλκιόπουλος ? Μάντζαρος
    v. Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια, Μ. Γκανάς-Δ. Παπαδημητρίου
  • 2. Απαγγελία ποιημάτων και σχόλια από τον ποιητή Μανόλη Ξεξάκη. Η ορχήστρα θα ερμηνεύσει:
    i. Dance of Vartan – Μ. Χατζιδάκις

ΓΛΟΛΕΜΗ ΜΑΡΙΑ ΦΛΑΟΥΤΟ
    ΚΡΗΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΝΕΩΝ
    Μουσική Διεύθυνση: Νίκος Αντωνακάκης

Γεννήθηκε στο Ρέθυμνο το 1948, όπου έζησε μέχρι τα 18 του χρόνια. Μπήκε με το ακαδημαϊκό απολυτήριο του Γεωργίου Παπανδρέου στη Φυσικομαθηματική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 1966, μια χρονιά ταραχών στα πανεπιστήμια και μόλις ένα χρόνο πριν από τη δικτατορία των συνταγματαρχών. Πήρε το πτυχίο του, αλλά συνέχισε να παρακολουθεί τα μαθήματα εμπνευσμένων καθηγητών στη Φιλοσοφική Σχολή και να εργάζεται ως καθηγητής μαθηματικών σε φροντιστήρια.

Πιστεύει πως ήταν καθοριστικά για τη διαμόρφωση του λογοτεχνικού προσανατολισμού του, όσα άκουσε από τους καθηγητές Γιώργο Σαββίδη, Άλκη Κυριακίδου-Νέστορος και Δημήτρη Μαρωνίτη στο πανεπιστήμιο και, αρκετά χρόνια αργότερα σε ένα γκρουπ ιδιωτικών μαθημάτων, πάλι από τον Δημήτρη Μαρωνίτη. Ετοίμαζε και παρουσίαζε από το 1982 έως το 1987 την εκπομπή «Ο κόσμος του βιβλίου» για το ραδιόφωνο της ΕΤ3, του οποίου για 2 χρόνια είχε και τη διεύθυνση προγράμματος.

Εργάστηκε για 2 χρόνια ως καθηγητής μαθηματικών στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή. Εργάστηκε σε ημερήσιες εφημερίδες και περιοδικά. Εργάστηκε στο ιδιωτικό κολλέγιο ICBS ως καθηγητής στο τμήμα δημοσιογραφίας. Εργάστηκε ως κειμενογράφος και υπεύθυνος λογαριασμών στην πολυεθνική Olympic DDB Needam και άλλες διαφημιστικές εταιρείες.

Έγραψε τα βιβλία:
«Ο θάνατος του ιππικού», αφηγήματα, α? έκδ. με εικονογράφηση Γιώργου Λαζόγκα το 1977, β? έκδ. με εικονογράφηση Αλέκου Φασιανού το 1981, γ? έκδ. το 2001 με την ίδια εικονογράφηση και επεξεργασμένα τα κείμενα.
«Ασκήσεις Μαθηματικών», ποιήματα, α? εκδ. 1981, β? 1982. «Πλόες Ερωτικοί», ποιήματα, α? εκδ. 1981, β? 1982.
«Κάτοπτρα Μελαγχολικού Λόγου», ποιήματα, α? εκδ. 1987.
«Ανθολογία Ποιητών της Θεσσαλονίκης», παραγγελία Οργανισμού Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης Θεσσαλονίκη 1987. «Πού κούκος; Πού άνεμος;», μυθιστόρημα, α? εκδ. 1987, β? 2000.
«Ποιήματα 1972 ? 2006», εικονογράφηση Αλέκου Φασιανού 2008.

Κείμενά του έχουν δημοσιευτεί στα έγκυρα ελληνικά λογοτεχνικά περιοδικά, αλλά και στο αμερικανικό Biter Oleander και στο γαλλικό Asylum. Πρόσφατα, 2015, κυκλοφόρησε το A Litlle Tour through European Poetry με μελέτημα του John Taylor Για το έργο του. Ποιήματα του επίσης δημοσιεύτηκαν σε αμερικανικό site. Κείμενα του έχουν μεταφραστεί στα αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, σερβικά, ρουμάνικα, αλβανικά και στη γλώσσα των Σκοπίων.