ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ COMENIUS: A B C D project

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο Ηρακλείου από το Σεπτέμβρη του 2010 συμμετέχει σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius που εγκρίθηκε κατόπιν αιτήσεως και χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Το ABCD project (Art Builds Cultural Diversity)* είναι μια πολυμερής σχολική σύμπραξη από 4 σχολεία : το Καλλιτεχνικό Σχολείο Ηρακλείου, το EB,2 NAUS από το Lagos της Πορτογαλίας, το Fraenkelstrasse Schule από το Αμβούργο της Γερμανίας και το Cengiz Topel από την πόλη Batman της Τουρκίας. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος τα 4 σχολεία από Γερμανία, Πορτογαλία, Ελλάδα και Τουρκία υλοποιούν δραστηριότητες από κοινού ή ξεχωριστά, με σκοπό την προώθηση της πολιτισμικής διαφορετικότητας. Στόχος του προγράμματος είναι η ανάδειξη της διαφορετικότητας, η κατανόηση και η αποδοχή «του άλλου» καθώς και η καλλιέργεια του σεβασμού απέναντι σε όλες τις κουλτούρες. Απώτερος σκοπός είναι ο περιορισμός των ρατσιστικών συμπεριφορών και η ανάπτυξη πνεύματος αλληλεγγύης και ενότητας στη σχολική κοινότητα και κατ? επέκταση στην κοινωνία.

Η πρώτη συνάντηση των καθηγητών πραγματοποιήθηκε στο Λάγκος της Πορτογαλίας (Νοέμβριος 2010) όπου και συζητήθηκαν οι δραστηριότητες του πρώτου έτους υλοποίησης του προγράμματος. Με το τέλος του σχολικού έτους (Μάιος του 2011) πραγματοποιήθηκε συνάντηση στο Αμβούργο της Γερμανίας, όπου και παρουσιάστηκαν και αξιολογήθηκαν οι πραγματοποιηθείσες δραστηριότητες από κάθε χώρα. Αξίζει να αναφερθεί ότι, κατόπιν διαγωνισμού μεταξύ των 4 σχολείων, το νικητήριο λογότυπο του προγράμματος ανήκει στις μαθήτριες του Καλλιτεχνικού Σχολείου Καλακώνα Ιωάννα, Κωνσταντινίδη Κλειώ και Νικολάου Ήλιδα, μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου, οι οποίες εμπνεύστηκαν και αποτύπωσαν καλλιτεχνικά την ιδέα αυτής της συνεργασίας.

Στα πλαίσια των προβλεπόμενων μετακινήσεων, πέρα από 12 καθηγητές, εντάσσεται και η μετακίνηση 12 μαθητών που θα πραγματοποιηθεί στο Λάγκος της Πορτογαλίας το Μάιο του 2012 σε ένα πολύ-πολιτισμικό δημιουργικό φεστιβάλ.

Υπεύθυνη για την υλοποίηση του προγράμματος είναι η διευθύντρια του Σχολείου Καλουδιώτη Μαρία και πρόσωπο επικοινωνίας του σχολείου η φιλόλογος Λέκκα Ζωή. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του προγράμματος.

*H Τέχνη χτίζει την πολιτισμική διαφορετικότητα
Δείτε την παρουσίαση σε pdf

Tags: , ,

Trackback from your site.