ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠ/ΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ, 4/04/15, ΣΤΟ CARAVAN PROJECT & ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 3/04/15, οι μαθητές της Α΄γυμνασίου μετέβησαν στο Ηράκλειο για να συμμετάσχουν στο εργαστήριο του Caravan Project και να επισκεφτούν το αρχαιολογικό μουσείο της πόλης.

Χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και συμμετείχαν στις δύο δράσεις εναλλάξ. Στο εργαστήριο του Caravan Project χωρίστηκαν σε μικρότερες ομάδες, οι υπεύθυνοι των εκπ/κών προγραμμάτων τους εξήγησαν τους στόχους του προγράμματος αυτού και ακολούθως ξεκίνησε το εργαστήριο. Κάθε ομάδα διάβασε κείμενα και παρακολούθησε μικρής διάρκειας βίντεο με μια ιστορία, την οποία στη συνέχεια παρουσίασε στους συμμαθητές της. Μετά, οι ομάδες δημιούργησαν τη δική τους ιστορία. Στο αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου οι μαθητές χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες, καθεμιά ανέλαβε μια θεματική, εξερεύνησαν τις προθήκες του μουσείου και ακολούθως παρουσίασαν στους συμμαθητές τους τα αποτελέσματα της έρευνάς τους.

Οι δυο ομάδες συναντήθηκαν στον κήπο του μουσείου και αντάλλαξαν απόψεις, που ήταν καθόλα θετικές.

Ευανθία Αλατσάκη
Θάνος Βιδάκης