ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΧΟΡΟΥ

Οι μαθητές/τριες οφείλουν να προσκομίσουν δύο(2) ιατρικές βεβαιώσεις, στις οποίες θα αναφέρεται η δυνατότητα φοίτησης των μαθητών/τριων στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Ηρακλείου για την Κατεύθυνση του Χορού:
  • μία(1) από Παθολόγο ή Παιδίατρο και,
  • μία(1) από Ορθοπεδικό γιατρό ο οποίος θα πιστοποιεί μη σκολίωση, μη πλατυποδία, μη ποδοκνημικό πρόβλημα
Τις ιατρικές βεβαιώσεις θα καταθέσουν στη Διευθύντρια του Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου την ημέρα της διαδικασίας επιλογής Οι μαθητές/τριες θα αξιολογηθούν στα παρακάτω θέματα:
  • 1. Σύγχρονος χορός, οι μαθητές/τριες θα εκτελέσουν
    • Α) ασκήσεις καθ? υπόδειξη των μελών της Επιτροπής (ασκήσεις εδάφους, σε όρθια θέση, ελεύθερα στο χώρο)
    • Β) έναν αυτοσχεδιασμό σε κοινό θέμα και μουσική, επιλογής των μελών της Επιτροπής.
      Μέγιστος βαθμός 33 μονάδες
  • 2. Μπαλέτο, οι μαθητές/τριες καλούνται να εκτελέσουν ασκήσεις καθ? υπόδειξη των μελών της Επιτροπής (ασκήσεις εδάφους, σε όρθια θέση, ελεύθερα στο χώρο)
    Μέγιστος βαθμός 33 μονάδες
  • 3. Παραδοσιακός χορός, εκτέλεση παραδοσιακών χορών μετά από επίδειξη διδασκαλίας κατά την ώρα της αξιολόγησης.
    Μέγιστος βαθμός 34 μονάδες
Την ημέρα της εξέτασης, οι υποψήφιοι/ες στο Θέατρο-Κινηματογράφο πρέπει να φορούν φόρμα και οι υποψήφιοι/ες στο Χορό πρέπει να φορούν κολάν ή κορμάκι. Σε περίπτωση επιτυχίας, για την εγγραφή τους, πρέπει να προσκομίσουν: