ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ? ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Οι μαθητές/τριες θα αξιολογηθούν στα παρακάτω θέματα:
  • 1. Απαγγελία ποιήματος, οι μαθητές/τριες θα επιλέξουν ένα ποίημα από τους ποιητές που τους εκφράζουν και θα το απαγγείλουν από μνήμης δυνατά και με σωστή εκφορά λόγου.
    Μέγιστος βαθμός 40 μονάδες
  • 2. Αυτοσχεδιασμός, οι μαθητές/τριες θα αυτοσχεδιάσουν ελεύθερα, με φαντασία και λεπτομέρεια, δυο θέματα α) ένα της επιλογής τους και β)ένα της Επιτροπής Επιλογής μαθητών/τριων κοινό για όλους/ες που θα αποτελεί μια μικρή ιστορία, μόνο με σωματική έκφραση και χωρίς τη χρήση προφορικού λόγου. Μέγιστος βαθμός 40 μονάδες
  • 3. Φωτογραφία, οι μαθητές/τριες θα σχολιάσουν προφορικά ή γραπτά ? με κοινό τρόπο για όλους/ες- πέντε (5) από πλήθος φωτογραφιών, οι οποίες θα πρέπει να τοποθετηθούν με τρόπο τέτοιο που να συνθέτουν ιστορία. Οι φωτογραφίες αυτές θα δίνονται στους μαθητές/τριες από την Επιτροπή Επιλογής την ημέρα και την ώρα της εξέτασης η οποία θα είναι ατομική για κάθε μαθητή.
    Μέγιστος βαθμός 20 μονάδες